website by Ana Grozea

Salvează o viaţă! Donează sânge

Se spune că viaţa atârnă de un fir de păr. Sau poate de câţiva stropi de sânge. Stropi de sânge care lipsesc spitalului la care ai ajuns.

Te-ai gândit de mii de ori că ai vrea să faci ceva frumos, ceva cu impact social, ceva de care să fii mândru şi să ştii că-i poate ajuta pe cei din jurul tău.
Donarea de sânge se încadrează în această categorie.
Niciodată însă nu ai avut timp suficient pentru a dărui unui străin o mică parte din energia ta vitală. Momentul care te-ar hotărî, ar fi un necaz al cuiva apropiat, când ai fugi la spital pentru a-i salva viaţa. Dar dacă nu ai fi prin apropiere? Sau dacă ai fi chiar tu în situaţia de a avea nevoie de o transfuzie de sânge?
În România, donarea de sânge nu acoperă nici jumătate din necesar.
Campania "Dăruieşte viaţă. Donează sânge!" promovează donarea benevolă de sânge în rândul tinerilor din România, se va desfăşura pâna în septembrie 2007, şi se adresează tinerilor ca tine.
Campania este parte a unui proiect desfăşurat de către Centrul pentru Politici şi Servicii de Sănătate, în parteneriat cu Fundaţia Donatorilor Benevoli de Sânge, şi finanţată de Ministerul Sănătăţii Publice prin programul Fondului Global de Luptă împotriva HIV/SIDA, Tuberculozei şi Malariei.

Pentru mai multe informaţii despre campanie sau despre donarea de sânge, vizitează www.cpss.ro, www.sangepentruviata.ro

Ultimele noutati

Prezentari SBSOL

Rezultate proiect "Esti student european... Informeaza-te!"

Esti student european... Informeaza-te!

CROSSROADS - Avantajele si dezavantajele de a ramane in Romania

Teste comparative - Camere foto digitale

Clubul are un e-group pe Yahoo!: manager_ase@yahoo.com
Daca doriti sa va inscrieti trebuie sa trimiteti un e-mail in care sa motivati de ce